Rahvusvaheline noortevahetuse tegutseb:

Eile toimus Kuressaare kultuurikeskuses hullumeelselt raju möll, kus Brasiilia tänavamuusika rütmid kõlasid koguni nii valjusti, et maja aknad värisesid ning möödujad pöörasid pead. Vaata videot ja saa osa enneolematust rütmisajust! Samuti saad teada, mida hakata peale vanade kanistrite, saagide ja muu träniga, mis kasutult nurgas tolmu kogub. Loo oma hitt juba täna!

Kuressaare kultuurikeskuses peeti ühepäevast Brasiilia tänavamuusikast inspireeritud trummilaagrit, kus osales 20 noort neljast riigist: Slovakkiast, Tšehhist, Hispaaniast ja Eestist. 13–18-aastased noored on kokku tulnud Erasmus+ programmi Healthy Habits raames ning Saaremaal viibitakse kokku kaks nädalat, 7.–14. augustini.

“Programmi nimi Healthy Habits sobib siinsesse konteksti ideaalselt, sest ka minu eesmärk on õpetada noori ennast ise motiveerima ning elujaatavaid praktilisi tegevusi välja mõtlema,” sõnas trummilaagri korraldaja, muusik Reigo Ahven.

Mõeldes taaskasutusele

“Võin tuua näite Brasiiliast, kus ise reisinud ja õppinud olen. Seal on palju inimesi, kellel ei ole isikukoodi, kes ei käi koolis või tööl, keda riigi mõistes ei olegi olemas. Sellisel viisil elades on suur oht halvale teele sattuda. Brasiiliast alguse saanud afro-reggae trummimäng annab aga noortele tegevust ja mõtestab nende eksistentsi,” seletas muusik.

Trummilaagris ei ole kasutusel ainult traditsioonilised löökpillid, mängitakse ka tünnide, kanistrite ja kõikvõimalike muude mahutite peal. “See on taaskasutus selle parimas vormis,” muheles Ahven. “Toorest musklijõudu kasutades oleme mahutitest teinud instrumendid, mis toovad loodetavasti rõõmu tuhandetele inimestele.”

Ahvena sõnul ei ole keegi laagrilistest varem trumme mänginud: tegu on tavaliste ägedate noortega, kes tulevad mitmesugustest keskkondadest ning omavad väga erinevaid kogemusi ja teadmisi.

“Ühe päevaga on võimalik märkimisväärselt palju õppida,” lubas Ahven, “eriti, kui koos on nii andekad ja motiveeritud inimesed nagu sel aastal.”
Noorte õpitut saab näha ja kuulda Kuressaare merepäevade ava- ja lõputseremoonial.

 

Artikkel ilmus ajalehes Meie Maa 11.08 “Kultuurikeskuse aknad värisesid kuumadest Brasiilia rütmidest”

Projekt “Noortekohtumised” 25-29.07

25-29.07 toimus Kuressaares SA Archimedes Noorteagentuuri programmi “Noortekohtmised” projekt “Sinasõbraks loomadega”, kus kokku saavad Kuressaare ja Narva noored.

 

Sügisvaheajal kohtub sama seltskond taas juba Narvas.

Rannanoorteka lõpetamine

Ranna noorteka lõpetamine toimub sel neljapäeval 28.juulil kell 19:00-22:00.

 

Noortekas avatakse kell 14:00.

 

Noortevahetus Portugalis 22.07 – 28.07

Eesti noored Portugali noortevahtusele “Total Sport 4 Youth in Action”

Rannanoortekas pildis

Noortekeskus 20

Kuressaare Rannanoortekas tähistati eile sünnipäevapidu – sünnipäevalaps oli 20aastane Kuressaare noorte huvikeskus ja pidulised keskuse endised ja praegused töötajad.

“Need üheksa aastat, mis ma Komandandi noortekeskuses töötasin, oli väga kihvt aeg,” kinnitas endine noorsootöötaja Marjana Luist. “Noortega koos olemine arendas ja õpetas mind tohutult. Põnevaid ettevõtmisi, võimalusi ja väljakutseid oli palju – olgu siis ohutus-ennetusüritused või rahvusvaheliste suhete arendamine.”

Luisti sõnul sai ta noortega hea kontakti. Head suhted on noortega jäänud siiamaani, märkis ta. “See töö aitab noorte maailmapilti mõista.”

 

 

Luist töötab noortega ka praegu – ta on Saaremaa Rajaleidja keskuses karjäärinõustaja. “Noored ei ole hukas, kindlasti mitte,” on ta veendunud.

Sama meelt on Lii Vanem – tema on huvikeskuses töötanud viimased 17 aastat. “Noored ei ole hukas – lihtsalt maailm meie ümber on nii palju muutunud. Nii palju on ahvatlusi ja võimalusi, müüte, mida keegi ei vaevu noortele lahti seletama, aga ka hoolimatust. Noored ise on kihvtid.”

Vanema sõnul on ta selgeks saanud selle, et noortega töötades peab paika ütlus “usalda, aga kontrolli”. “Noorte jaoks tuleb olla olemas ja vajadusel toeks, aga nad peavad saama võimaluse ise teha.”

Ja aeg-ajalt tuleb noorte hullumeelsete ideedega kaasa minna. “Kui me ei oleks siin sirelipõõsa taga ehitussoojakus alustanud, kas meil praegu oleks see uhke noortekas siin rannas?” arutles ta.

Hommikul külastasid keskuse töötajad Kudjape kalmistut, mälestamaks siit ilmast lahkunud kolleege, pärastlõunal aga kaeti Rannanoortekas pidulaud, et head-paremat maitsta ja Saaremaa leivatööstuse küpsetatud sünnipäevatorti süüa. Uudistamist ja äratundmisrõõmu pakkus fotonäitus –pildile püütud hetked keskuse 20 aastast.

Eilse seisuga täpselt kuu aega Kuressaare noorte huvikeskuse direktorina töötanud Arnek Grubnik kinnitas, et Muhu avatud noortekeskust, mille juhina ta varem töötas, sidus linna huvikeskusega suurepärane aastate pikkune koostöö.

Grubniku sõnul jäävad Kuressaare noortekeskuse põhisuunad vaatamata nime- ja struktuurimuudatusele ning huvikooli-osa töö lõpetamisele samaks. “Avatud ringe ja tegevusi tuleb Kuressaare Avatud Noortekeskusesse ilmselt rohkem juurde,” märkis ta.

Grubniku sõnul on keskuse juubelit suuremalt kavas tähistada koos uute ruumide avamispeoga Kuressaare bussijaama hoones. “Täna pakkus Kadi raadio toimetaja Tõnis Kipper välja põneva idee korraldada ristikäik läbi Kuressaare, et külastada neid kohti, kus noortekeskus on kunagi asunud,” rääkis ta. “See mõte väärib kaalumist!”

Artikkel ilmus: Saarte Hääles 02.07.2016  http://www.saartehaal.ee/2016/07/02/noortekas-sai-juuli-hakul-20-tais/

Rannanoortekas on avatud!