Jahipidamine Saaremaal

Jahipidamine Saaremaal

Saaremaa loomarikkad metsad meelitavad rohkesti kohale jahimehi, sest suurulukitest jookseb siin karjade kaupa ringi põtru, metskitsi, hirvi ja metssigu. Eriti ihaldusväärseks on jahimeeste jaoks punahirv oma suurte sarvedega, sest Saaremaal ja Hiiumaal liigub neid kõige enam.

Metsseajahti saab väikeste mööndustega pidada aastaringselt. Saaremaa suhteliselt soe kliima laseb metssigadel siin hoogsalt paljuneda ja siis kiruvad saarlased, et metssead on üks tõeline nuhtlus, kuna loomad songivad üles nende kartuli- ja heinapõllud.

Jahipidamine Saaremaal on reguleeritud, erinevate loomade jahtimise aega näeb jahikalendrist
Keda ja millal jahtida tohib? // Graafik: Eesti Jahimeeste Selts

Jahile minemise meelespea

Omapäi ei tohi keegi loata metsa jahile minna. Saaremaal võõrustavad jahituriste erinevad turismitalud ning metsa viivad jahituriste kogenud jäägrid. Näiteks Jurna turismitalu on jahimehi võõrustanud juba pikki aastaid. Koostöös Saaremaa jahiseltsidega pakutakse huvilistele erinevaid jahipakette.

 

Jahile tulijal tasub meeles pidada, et iga jahimees peab tulema jahile oma relva /relvadega. Samuti tuleb saata jahikorraldajale hiljemalt 15 päeva enne jahi algust koopiad jahitunnistusest ja suuruluki laskmise loast. Enne jahile minemist tutvu ka Eesti Jahimeeste Seltsi kehtestatud Eesti jahinduse hea tavaga, mis muuhulgas ütleb, et:

 

  • Suhtu austavalt loodusesse, ulukitesse ja maaomandisse!
  • Ole jahimehena korrektne
  • Haavatud ulukit metsa ei jäeta
  • Kohtle tabatud saaki lugupidavalt
  • Käitu jahirelvaga ohutult
  • Ole hea jahikaaslane
  • Jahikoer on küti sõber ja kaaslane
Mõnikord võib saakloom muutuda ka kütiks // Foto: Visit Saaremaa

Veretu jaht looduses

Kui Sinu hing ihkab metsa, aga püssi kätte võtta ei taha, siis võtta ette teistmoodi jahipidamine Saaremaal – mine fotojahile. Kogenud matkajuhid võtavad Sind kaasa ja näitavad kätte parimad paigad metsloomade ja lindude pildistamiseks. Tihti tuleb selle tarvis tunde hiirvaikselt varjes oodata, aga saadud kaadrid on kindlasti ootamiseks kulutatud aega väärt.

Loodusfoto huvilised peaksid Saaremaa loodusretkede tegemistel silma peal hoidma www.saaremaaloodusretked.ee // Foto: Remo Savisaar

Saaremaa looduse ilust, mis jäädvustatud fotojahi käigus, saad lasta end võluda ja lummata reisiajakirjadest MO SAAREMAA. Loodusfotograafi Karl Jakob Toplaane loodusfotod leiad 2019. aasta ajakirja artiklist "Saaremaa safari" lehekülgedelt 56-59. Loodusfotograaafi Martin Vesbergi mõtted Saaremaa loodusest ning fotojäädvustused leiad 2020. aasta ajakirja artiklist "Loodus poeb hinge", mille leiad lehekülgedelt 56-59.

 

Saaremaa koos teiste Lääne-Eesti saartega kuulub UNESCO biosfääriala programmi "Inimene ja biosfäär". Siinsed inimesed on aastasadu elanud kooskõlas loodusega ja teevad seda ka praegugi. Saarlased austavad siinset kultuuri, loodust, elukeskkonda. Saarte küalistelt ootame, et ka nemad oskaks siinset hoitud looduskeskkonda hinnata ja suhtuksid sellesse ka austusega.

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.